środa, 27 lutego 2008

Szczym na wroga?

Jako spec. od uzbrojenia ( tak, tak...też to słyszałem ale pagon kpr.pchor. jest :D) uznałem iż wartościowym będzie dodanie do wszelkich rozważań tematu broni. Zaczynam od tych najprostrzych. Zatem:

KUSZA

Kusza (staropol. samostrzał) to obok łuku najpopularniejsza broń strzelecka używana w średniowieczu. Znana była już w IV wieku p.n.e. w Grecji. Na początku używali jej głównie Rzymianie, Celtowie, a nawet Chińczycy. Służyła zarówno jako broń bojowa, jak i myśliwska. Jest używana do dziś, ponieważ gwarantuje ona cichy i skuteczny atak.
Kusza ma konstrukcje zbliżoną do łuku. Łęczysko z cięciwą jest osadzone na łożu, wykonywanym najczęściej z drewna jabłoni, gruszy lub orzecha. Pociski kuszy zwane są bełtami (staropol. szypami). Wyglądem przypominają strzały, lecz są od nich krótsze i grubsze.Kusza była bronią bardzo skuteczną i niebezpieczną, niwelowała przewagę opancerzonego rycerza nad uzbrojonym w nią piechurem. Była jedną z przyczyn ciągłego doskonalenia zbroi. Przez niesamowitą skuteczność kuszy Sobór Laterański w 1139 roku wydał zakaz używania jej przeciw chrześcijanom (potwierdzony później przez papieża Innocentego III), określając ją jako: "niemal szatańskie narzędzie mordu, które zabija człowieka tak szybko, że nawet nie czuje on trafienia”.




















Dziś ową szatańską broń stosuje się tak w myślistwie jak i operacjach służb specjalnych- kusza jest bardzo precyzyjna, cicha a przede wszystkim skuteczna. Wadą jest jedynie ograniczona liczba bełtów jednak dla strzelców precyzyjnych nie stanowi to problemu. Istnieje bardzo wiele modeli służących snajperom.Jest to jedna z ulubionych zabawek żołnierzy sił specjalnych. Powód? Świst wystrzelonego bełtu jest dużo cichszy od strzału karabinowego, nawet wygłuszanego tłumikiem. Dobra kusza z celownikiem optycznym lub tylko zaopatrzona w celownik mechaniczny zapewnia celniejsze trafienie na odległość dwa razy większą niż pistolet z tłumikiem. Istnieją egzemplarze o donośności 800 m, ale większość zapewnia skuteczny strzał na dystansie do 200 m.

poniedziałek, 25 lutego 2008

Benedykt XVI Wielki

Benedykt XVI apeluje do kapłanów o odprawianie liturgii z godnością i dostojeństwem. (...) Watykan zamierza położyć kres - jak to ujmuje - "ekstrawagancjom" podczas mszy świętych. (...) sekretarz Kongregacji Kultu Bożego arcybiskup Albert Malcolm Ranjith przypomina, że msza to nie spektakl, lecz ofiara, dar i tajemnica (...) wprowadzony zostanie bezwzględny wymóg przyklękania przed Najświętszym Sakramentem, zaś kazania nie będą mogły trwać dłużej niż 10 minut i muszą być związane z czytaniami Ewangelii na dany dzień. Hostii nie będzie można podawać do ręki, ale tylko do ust klęczącemu, a nie stojącemu wiernemu. Zakazane zostaną wszelkie elementy obrządku, niezgodne z nauką Kościoła, które stawiają celebransa w centrum uwagi. (...) Niektórzy księża swą niewytłumaczalną ekstrawagancją nadużywają liturgii, jakby była to własność ich samych, a nie Kościoła (...) koniec z nadużyciami i osobistymi interpretacjami

I to by było w zasadzie na tyle:). Nic dodać nic ująć- wielki Papież nam rośnie!

The best piglets I've ever seen :)